Scenkanalen

Under coronapandemin bjuder Marinens Musikkår på konserter via Scenkanalen, Blekinge. Detta sker i samarbete med Region Blekinge/Musik i Blekinge.

Klarinettkvartett 

Lunchkonsert

7 maj 2021

Program

Valse lent ur Coppélia
Leo Delibes
Arr. Ioan Dobrinescu

Kalinka
Ivan Petrovich Larionov
Arr. Ioan Dobrinescu

Six Pieces – 1. Night
Nicolas Tcherepnine

Suite 1 op 14 no 1
Bela Bartok 
Arr. Ioan Dobrinescu

Hans und Grete
Gustav Mahler
Arr. Ioan Dobrinescu

Bach goes to town
Alec Templeton

    Medverkande

    Klarinettkvartett ur Marinens Musikkår

    Cathrine Kullbrandt – Klarinett
    Dan Olsson – Klarinett
    Rebecca Serrander – Klarinett
    Nils-Olof Friberg – Basklarinett 

    Andreas Johansson – Konferencier

    Revelj 2021

    Första Majreveljen

    1 maj 2021

    Program

    Program om Revelj i Karlskrona. Samtal och musik blandas.

      Medverkande

      Lisa Syrén – Programledare
      Gäster

      Marinens Musikkår

      Blåskvintett 

      Lunchkonsert

      23 april 2021

      Program

      Trois pièces bréves
      Jacques Ibert
      1. Allegro
      2. Andante
      3. Assex lent- Allegro scherzando 

      La cheminée du roi René Op. 205
      Darius Milhaud

      1. Cortège
      2. Aubade
      3. Jongleurs
      4. La maousinglade
      5. Joutes sur l’Arc
      6. Chasse à Valabre
      7. Madrigal nocturne
      Medverkande

      Blåskvintett ur Marinens Musikkår

      Katja Wisén – Flöjt
      Elin Larsen – Oboe
      Elin Fleischer – Klarinett
      Erik Strandberg – Fagott
      Hans Widerberg – Valthorn

      Andreas Johansson – Konferencier

      Sextett

      Lunchkonsert

      9 april 2021

      Program

      Leve Sverige
      Joel Olsson

      Fröken Chic
      Paul Lincke

      Tonerna
      Emil Sjöberg

      Vårdrömmar, Valse Boston
      Frans Ferdinand Heimdahl

      Wämöparkens gånglåt
      Frans Ferdinand Heimdahl

      Vår flotta 
      Ivar Widner

      Medverkande

      Sextett ur Marinens Musikkår

      Mattias Sandsjö – Eb-kornett
      Per Fastrup – Bb-kornett
      Emma Widengård – Althorn
      Andreas Johansson – Ventilbasun
      Adam Sahlin – Ventilbasun
      Jörgen Ådvall – Tuba
      Anders Nilsson – Batteri

      Andreas Johansson – Konferencier

      Oktett

      Treettonhelgskonsert

      5 januari 2021

      Program

      Ouvertyr till Figaros bröllop
      Wolfgang Amadeus Mozart

      Ouvertyr till Läderlappen
      Johann Strauss d.y.

      Champagne Galopp
      Hans Christian Lumbye Arr. Jerker Johansson

      Radetzky-Marsch
      Johann Strauss d.ä. Arr. Finn Rosengren

      Medverkande

      Oktett ur Marinens Musikkår

      Katja Wisén – Flöjt
      Linda Elmersdotter – Klarinett
      Elin Fleischer – Klarinett
      Cathrine Kullbrandt – Klarinett
      Per Fastrup – Trumpet
      Peter Meijer – Trumpet
      Andreas Johansson – Eufonium
      Adam Sahlin – Trombon
      Jonas Lindström – Valthorn
      Simon Fröh – Tuba
      Mikael Bengtsson – Slagverk

      Alexander Hanson – Dirigent
      Andreas Johansson – Konferencier

      Oktett

      Julkonsert

      13 december 2020

      Program

      Tomtarnas vaktparad
      Kurt Noack Arr. Per-Olof Ukkonen

      Jul, Jul Strålande Jul
      Gustaf Nordqvist Arr. Ingvar Karkoff

      Rudolf med röda mulen
      Johnny Marks Arr. Niclas Rydh

      Bella Notte
      Peggy Lee/Sonny Burke Arr: Niclas Rydh 

      Gyllene Ankaret, op. 26
      Erik Berndalen

      När det lider mot jul
      Ruben Liljefors Arr Anders Högstedt

      Medverkande

      Oktett ur Marinens Musikkår

      Sabine Jönsson – Flöjt
      Rebecca Serrander – Klarinett
      Dan Olsson – Klarinett
      Nils-Olof Friberg – Klarinett
      Mattias Sandsjö – Trumpet
      Bo Åhgren – Trumpet
      Andreas Johansson – Eufonium
      Adam Sahlin – Trombon
      Jonas Lindström – Valthorn
      Jörgen Ådvall – Tuba
      Anders Nilsson – Slagverk

      Alexander Hanson – Dirigent
      Andreas Johansson – Konferencier

      Marinens Musikkår

      Marsch – The Gladiator March

      Program

      The Gladiator March
      John Philip Sousa

      Medverkande

      Marinens Musikkår

      Alexander Hanson – Dirigent

      Marinens Musikkår

      Marsch – Mälardrottningen

      Program

      Mälardrottningen
      Viktor Widqvist

      Medverkande

      Marinens Musikkår

      Alexander Hanson – Dirigent

      Marinens Musikkår

      Lunchkonsert

      16 oktober 2020

      Program

      Vår flotta
      Ivar Widner

      First Suite in E-flat for Military Band
      1. Chaconne
      2. Intermezzo
      3. March
      Gustav Holst

      Eagle Squadron
      Kenneth J. Alford

      Second Suite in F for Military Band
      1. March: Morris dance, Swansea Town, Claudy Banks
      2. Song Without Words, ‘I’ll Love My Love
      3. Song of the Blacksmith
      4. Fantasia on the Dargason
      Gustav Holst

      Regina-marsch
      Ernst Urbach

      Medverkande

      Marinens Musikkår

      Alexander Hanson – Dirigent och konferencier

      Marinens Musikkår

      Lunchkonsert

      18 september 2020

      Program

      En Skärgårdssägen Op. 20
      Hugo Alfvén Arr. Jerker Johansson

      Danssvit ur Orfeus i stan Op. 75
      1. Tidens rytm
      2. Bartenderns dans
      3. Flickans dans
      4. Dans av negress
      5. Triodans
      6. Tango
      7. Final
      Hilding Rosenberg Arr. Jerker Johansson

      Medverkande

      Marinens Musikkår

      Alexander Hanson – Dirigent

      Oktett

      Lunchkonsert

      4 september 2020

      Program

      Amiral Sparre
      Georg Ringvall

      Ouvertyr till Orleanska jungfrun
      August Söderman

      Prästernas marsch ur Trollflöjten
      Wolfgang Amadeus Mozart Arr: Andreas Hanson

      Med Örlogsmän
      Georg Ringvall

      Medverkande

      Oktett ur Marinens Musikkår
      Sabine Jönsson – Flöjt
      Rebecca Serrander – Klarinett
      Dan Olsson – Klarinett
      Cathrine Kullbrandt – Klarinett
      Per Fastrup – Eb-kornett
      Bo Åhgren – Bb-kornett
      Andreas Johansson – Ventilbasun
      Adam Sahlin – Ventilbasun
      Jonas Lindström – Althorn
      Jörgen Ådvall – Helikon
      Anders Nilsson – Slagverk

      Alexander Hanson – Dirigent

      Andreas Johansson – Konferencier

      Klarinettkvartett och Blåskvintett

      Lunchkonsert

      26 juni 2020

      Program

      Licorice-Stick Suite
      1. Bounce for Licorice Sticks
      2. Going Steady
      3. Dance
      Gerald Sears

      Concert Piece no. 2
      1. Presto
      2. Andante
      3. Allegretto grazioso
      Felix Mendelssohn Arr. Ioan Dobrinescu

      Gånglåt ur Leksandsmelodier
      Hugo Alfvén Arr. Karl-Erik Fredriksson

      Orsa långdans
      Trad. Arr. Gunnar Hahn

      Folklig vals nr. 2
      Lille Bror Söderlundh Arr. Karl-Erik Fredriksson

      Kristallen den fina
      Trad. Arr. Gunnar Hahn

      Romins polska
      Trad. Arr. Gunnar Hahn

      Medverkande

      Klarinettkvartett ur Marinens Musikkår
      Cathrine Kullbrandt – Klarinett
      Dan Olsson – Klarinett
      Rebecca Serrander – Klarinett
      Nils-Olof Friberg – Basklarinett

      Blåskvintett ur Marinens Musikkår
      Katja Wisén – Flöjt
      Elin Larsen – Oboe
      Elin Fleischer – Klarinett
      Erik Strandberg – Fagott
      Hans Widerberg – Valthorn

      Andreas Johansson – Konferencier

      Sextett Nouveau

      Lunchkonsert

      19 juni 2020

      Program

      Öppna ditt fönster
      Sune Waldemir Arr. Petter Carlson Welden

      Moritat
      Kurt Weill Arr. Niclas Rydh

      Und die ganzen Welt spricht von Nanette
      James Kok Arr. Niclas Rydh

      It had to be you
      Isham Jones Arr. Niclas Rydh

      Amar Pelos Dois
      Luisa Sobral Arr. Petter Carlson Welden

      Musik! Musik! Musik!
      Peter Kreuder Arr. Niclas Rydh

      Medverkande

      Peter Sarrin – Altsaxofon
      Bengt Lindegren – Tenorsaxofon
      Peter Meijer – Trumpet
      Emma Widengård – Valthorn
      Elsa-Marie Fåglefelt – Trombon
      Simon Fröh – Tuba
      Mikael Bengtsson – Slagverk

      Andreas Johansson – Konferencier

      Slagverksensemble

      Lunchkonsert

      12 juni 2020

      Program

      Revelj
      Thomas Blum

      Ur Nötknäpparen
      1. Marsch
      2. Arabisk dans
      3. Tre-Pak
      Pjotr Tjajkovskij Arr. Ritsuko Nasu

      Reginamarsch
      Ernst Urbach Arr. Joakim Berg

      Medverkande

      Mikael Bengtsson – Slagverk
      Joakim Berg – Slagverk
      Anders Nilsson – Slagverk

      Andreas Johansson – Konferencier

      Sjörövarkonsert

      Konsert med Marinens Piratorkester

      5 juni 2020

      Program

      Ett gammalt fult och elakt troll
      Felix Körling Arr. Fredrik Gustafsson

      I skogen
      Alice Tegnér Arr. Fredrik Gustafsson

      Lasse liten
      Felix Körling Arr. Christopher Kandelin

      Har du sett min lilla katt?
      Felix Körling Arr. Fredrik Gustafsson

      Sonat i A-moll för violin och piano
      Alice Tegnér Arr. Fredrik Gustafsson

      Bä bä vita lamm
      Alice Tegnér Arr. Christopher Kandelin

      Ekorr´n satt i granen
      Alice Tegnér Arr. Christopher Kandelin

      Tomtegubben som hade snuva
      Felix Körling Arr. Fredrik Gustafsson

      Medverkande

      Marinens piratorkester
      Anna Lahmer – Sång/Skådespel

      Katja Wisén – Flöjt
      Elin Larsen – Oboe
      Cathrine Kullbrandt – Klarinett
      Erik Strandberg – Fagott
      Peter Meijer – Trumpet
      Elsa-Marie Fåglefelt – Trombon
      Simon Fröh – Tuba
      Mikael Bengtsson – Slagverk

      Andreas Johansson – Konferencier
      Koncept/manus: Fredrik Gustafsson

      Sextett

      Lunchkonsert

      29 maj 2020

      Program

      Sveriges Veteraners marsch, op. 24
      Erik Berndalen

      Brevet från Lillan
      Evert Taube Arr. Henrik Torolphi

      Så skimrande var aldrig havet
      Evert Taube Arr. Fredrik Gustafsson

      Stad i ljus
      Py Bäckman Arr. Andreas Holmlund

      Under blågul fana
      Viktor Widqvist Arr. Lars-Erik Andersson

      Medverkande

      Mattias Sandsjö – Trumpet
      Per Fastrup – Trumpet
      Andreas Johansson – Eufonium
      Adam Sahlin – Trombon
      Emma Widengård – Valthorn
      Jörgen Ådvall – Tuba
      Anders Nilsson – Slagverk

      Andreas Johansson – Konferencier

      Brasskvintett

      Lunchkonsert

      22 maj 2020

      Program

      Rondeau
      Jean-Joseph Mouret Arr. Walter Barnes

      Ur Music Hall suite
      2. Trick-cyclists
      4. Soft shoe shuffle
      5. Les Girls
      Joseph Horovitz

      Torn-Eriks visa
      Nils Lindberg

      Quintet
      Malmcolm Arnold

      Medverkande

      Mattias Sandsjö – Trumpet
      Peter Meijer – Trumpet
      Jonas Lindström – Valthorn
      Elsa-Marie Fåglefelt – Trombon
      Simon Fröh – Tuba

      Andreas Johansson – Konferencier

      Blåskvintett

      Lunchkonsert

      15 maj 2020

      Program

      Blåskvintett i B-dur, Op. 56 Nr. 1
      1. Allegretto
      2. Andante con moto
      3. Menuett
      4. Allegro
      Franz Danzi

      Cakewalk ur Children’s corner
      Claude Debussy Arr. Eugéne Bozza

      Medverkande

      Katja Wisén – Flöjt
      Elin Larsen – Oboe
      Elin Fleischer – Klarinett
      Erik Strandberg – Fagott
      Hans Widerberg – Valthorn

      Andreas Johansson – Konferencier

      Sextett

      Lunchkonsert

      8 maj 2020

      Program

      Svensk skyttemarsch
      Fredrik Sandström

      En Nättrabyvals
      Georg Ringvall

      Flickan från Vestervik
      Fredrik Sandström

      Dora och Tora, Schottis
      Fredrik Sandström

      Visa i folkton
      Franz Ferdinand Heimdahl

      Min Favorit
      Fredrik Sandström

      Medverkande

      Mattias Sandsjö – Eb-kornett
      Per Fastrup – Bb-kornett
      Emma Widengård – Althorn
      Adam Sahlin – Ventilbasun
      Andreas Johansson – Ventilbasun
      Jörgen Ådvall – Helikon
      Anders Nilsson – Batteri

      Andreas Johansson – Konferencier

      Revelj med oktett

      1:a maj-revelj

      1 maj 2020

      Program

      En film om traditionen första maj-revelj.

       

      Medverkande

      Oktett ur Marinens Musikkår

      Blåskvintett

      Lunchkonsert

      24 april 2020

      Program

      Sats 1: Allegro ben moderato ur Kvintett Op. 43
      Carl Nielsen

      Elegie – En spelmans sorgelåt
      Gunnar Hahn

      Sats 1: Lento – Allegro moderato ur Blåskvintett i Ess-dur, Op. 88 Nr. 2
      Anton Reicha

      Gigue ur Ouvertyr i C-dur
      Georg Friedrich Telemann Arr: Magnus Bagge

      Medverkande

      Katja Wisén – Flöjt
      Elin Larsen – Oboe
      Elin Fleischer – Klarinett
      Erik Strandberg – Fagott
      Hans Widerberg – Valthorn

      Andreas Johansson – Konferencier

      Sextett Nouveau

      Lunchkonsert

      17 april 2020

      Program

      Sir Duke
      Stevie Wonder Arr. Andreas Holmlund

      Jag har en liten radiola
      Jules Sylvain Arr. Sture Olsson

      Mac Arthur park
      Jimmy Webb Arr. Andreas Kjäll

      Sakta vi gå genom stan
      Fred Ahlert Arr. Henrik Torolphi

      Båtlåt
      Robert Broberg Arr. Henrik Torolphi

      I min blommiga blå krinolin
      Alice Blue Gown Arr. Åke Pettersson

      Medverkande

      Peter Sarrin – Altsaxofon
      Bengt Lindegren – Tenorsaxofon
      Peter Meijer – Trumpet
      Emma Widengård – Valthorn
      Elsa-Marie Fåglefelt – Trombon
      Simon Fröh – Tuba
      Mikael Bengtsson – Slagverk

      Andreas Johansson – Konferencier

      X